[Strona główna]

Co powinniśmy sprawdzić stojąc przed problemem zakupu pralki

Zebrane tu artykuły powinny pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Będe one stopniowo uzupełniane. Na razie do państwa dysposycji pierwszy z ich serii:

Dobry wybór, dobry zakup.

Producenci pralek starają się byśmy zawsze mieli duży wybór. Każdy kolejny produkt jest wzbogacony o nową niezawodną funkcje, która ułatwi nam korzystanie oraz zadbanie o nasze ubrania. Nowoczesna pralka ma więc na celu dobrze spełniać swe zadanie. Jak jednak pomóc sobie, by wybrać odpowiedniego dla siebie pomocnika?? W tym mini poradniku zgromadziłam przydatne informacje, opis funkcji i nowych ciekawostek, w które to obfituje świat pralek i które należałoby znać.

Oto cztery podstawowe pytania, jakie musimy sobie zadać, przy wyborze naszej wymarzonej pralki...

  1. Czy chcemy urządzenie ładowane z przodu, czy góry oraz jaką pojemność ma mieć bęben? – na rynku dostępne są pralki o różnej ładowności od 3 do 8 kg suchej bielizny.
  2. Jakie ma mieć wymiary?- pralki ładowane od przodu mają przeważnie wymiary: wysokość 85 cm; szerokość 60 i głębokość 33-60 cm.
  3. Pralki ładowane od góry : wysokość 85cm; szerokość 40cm i głębokość 60cm.
  4. Jakie ma mieć zużycie wody? – w zależności od modelu waha się w granicach 39-59 litrów ( w starszych modelach nawet 70 ).

  5. Jaka liczba obrotów wirówki nam odpowiada? – tutaj producenci ułatwiają nam sprawą o tyle, że wprowadzili funkcję regulowania prędkości obrotów, nawet wyłączania ich. Urządzenie z elektroniczna kontrolą wirowania samo dobiera optymalną prędkość do rodzaju bielizny jaką pierzemy.
  6. Ile powinna zużywać energii, jaką mieć klasę prania oraz wirowania? – efektywność podzielona jest na klasy, te określone są literami od A do G.
    – A oznacza najwyższą efektywność;
    – G najniższą.
    – klasa A+ określa urządzenie bardzo oszczędne.

Programy



Każda pralka ma co najmniej trzy podstawowe programy prania:

Prócz tego w każdym modelu są programy specjalne. Najczęściej spotykane to:

Udogodnienia

pralka candy

Droższe modele wyposażone są w udogodnienia mechaniczne typu: oświetlenie bębna, panel sterowania w kilku językach, pamięć ( można zaprogramować np. cztery najczęściej wykorzystywane programy ), obszerne drzwiczki ( drzwiczki średnicy do 40 cm ), otwierające się nawet na szerokość 180 stopni ( co ułatwia wkładanie prania ). W tego rodzaju urządzeniach znajduje się sterowanie elektroniczne, zwane także „szóstym zmysłem” lub automatyką wagową. Funkcja ta maksymalnie ułatwia nam pranie. Wystarczy, że wybierzemy rodzaj tkaniny, a urządzenie samo dobierze temperaturę, czas prania, ilość wody oraz prędkość wirowania. Niektóre elektroniczne modele mają cyfrowy wyświetlacz, pozwalający kontrolować pranie.

A oto udogodnienia programowe, które poprawiają skuteczność prania albo zmniejszają koszty eksploatacji:

Warto wiedzieć

Limonka